22 Aralık 2015 Salı

BÜTÜNLEŞTİRİCİ ÖĞRENME MODELİ

ÖĞRENME DÖNGÜSÜ

5E MODELİ

KAVRAM ÖĞRETİMİ

DAVRANIŞÇI KURAMLAR


YAPILANDIRMACI KURAM


PROGRAM TASARIMLARI


İÇERİK DÜZENLEME YAKLAŞIMLARI


PROGRAMLI ÖĞRENME


BİLİŞSEL ALAN HEDEFLERİ




DUYUŞSAL ALAN HEDEFLERİ


DEVİNİŞSEL ALAN HEDEFLERİ


BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞRETİM


İŞBİRLİKLİ ÖĞRENME MODELİ


TAM ÖĞRENME MODELİ


ARAŞTIRMA VE İNCELEME STRATEJİSİ


BULUŞ YOLU STRATEJİSİ


SUNUŞ YOLU STRATEJİSİ


DEĞERLENDİRME TÜRLERİ


Kalıtsal Hastalılar 5E Ders Planı

BÖLÜM I:
Ders/Sınıf Öğretmeni
MEHMET TÜRK
Dersin adı
FEN BİLİMLERİ
Sınıf
8
Ünitenin Adı/No
1. ÜNİTE: HÜCRE BÖLÜNMESİ VE KALITIM
Konu
KALITSAL HASTALIKLAR
Önerilen Süre
40 Dakika

BÖLÜM II:
1. Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
2.7. İnsanlar da yaygın olarak görülen bazı kalıtsal hastalıklara örnekler verir.
Bilişsel alan hedefleri;
*        Bilgi
*        Kavrama
*        Uygulama

Duyuşsal Alan Hedefleri;
*        Alma
*        Tepkide Bulunma

Devinişsel Alan Hedefleri:
*        Algılama (Uyarılma)
*        Kurulma

2. Ünite Kavramları ve Sembolleri/ Davranış Örüntüsü
Kalıtsal hastalık, Albino, Orak Hücreli Anemi, Renk Körlüğü, Hemofili, Down Sendromu
3. Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Yok
4. Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
ü  5E yöntemi
ü  Soru-cevap tekniği
ü  Örnek olay tekniği
ü  Sunu tekniği
ü  Küçük grup tartışması
ü  Sorgulama tekniği
5. Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
Projeksiyon cihazı, bilgisayar, Microsoft Office power point

Meb 8. Sınıf ders kitabı


BÖLÜM III:
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: 5E YÖNTEMİ
1. Giriş-Dikkat Çekme (Enter/Engage)
Çevrenizde hiç sizden faklı olduğunu düşündüğünüz bireyler var mı?
2. Keşfetme (Explore)
Öğretmen sınıfa gelir ve öğrencilerini selamladıktan sonra sunumu açar ve sunumdaki soru ile derse geçilir.

Öğrenciler 4 grup oluşturulacak şekilde sıra düzeni ayarlanır.
Sınıf sıra düzeni çok gruplu yerleşim düzeni şeklinde olacaktır.
Öğrenciler çalışma kağıtlarını bireysel olarak dolduracaklardır.

EK-1 deki çalışma kağıdı öğrencilere verilerek sunumda çalışma kağıdın da doldurulması istenen yerler ile ilişkili kısımlar paralel bir şekilde keşfetme aşamasına geçilir.

Down sendromu;
Vücudumuzda kaç kromozom var sorusu sorulur?
(Daha önceden vücut hücrelerinde ki kromozom sayısını bildiği için 46 kromozom vardır cevabı beklenir.)
Bizim 46 kromozomumuz var ancak sunumda gösterilen çocuğun 47 kromozomu var farklı yönlerini elinizde bulunan çalışma kağıdına doldurunuz denir.(Down sendromlu çocuk fotoğrafı kullanılır)
İkinci bir down sendromlu insan fotosu gösterilerek ense kalınlığının görülmesi sağlanır.

Albino fotoğrafı gösterilir ve çalışma kağıdın da bulunan soruları yanıtlamaları istenir.
(Öğrencilerden göz bebeklerinde ki rengin pembe olması, deri renklerinin beyaz olması, saç rengi gibi özelliklerini belirlemesi beklenir.)
Sunumda bulunan renk körlüğü testi uygulanır ve öğrencilere çalışma kağıdın da ki soruyu cevaplandırması söylenir.

(Renk körlüğü olmayan bireylerin çalışma kağıdında bulunan şekilleri çizebilmeleri ve kırmızı ile yeşili ayır ederek renkleri belirtmeleri beklenirken renk körü olan bir öğrenci olması durumunda görememesi beklenir.)

Orak hücreli anemi hastalığı ile ilgili normal alyuvar ve orak alyuvar gösterilerek çalışma kağıdın da bulunan soruyu yanıtlamaları istenir.

(Öğrencilerden şekilsel olarak iki görseli ayırt etmeleri bu ayrımı oval ve yarım hilal vb. benzetmeler ile farkını belirtmeleri beklenir. Bu hastalıkla ilgili soruda da oksijen taşıma kapasitesine geçiş yapmak için su taşıma kabı olarak düşündüklerinde hilal(orak) şeklinde olanın daha az su taşıyabileceğini söylemesi beklenir.)


Sınıfta hemofili ile ilgili olan bir örnek olay öğrencilerden birinin okunması istenir. Daha sonra çalışma kağıdın da bulunan soruyu yanıtlamaları istenir.

(Öğrencilerden kanın pıhtılaşması mekanizmasını ve bunu sağlayan proteini bildikleri için bu kapsamda açıklama yapması beklenir.)

Bizim göz rengimizi, saçımızın rengini, göz şeklimizi ve daha bir çok özeliğimizi belirleyen şey ne ? sorusu sorulur ve kalıtsal hastalık açıklamasına keşfetme niteliğinde olur.

Yanıtlamalar sona erdiği zaman açıklama basamağına geçiş olur.





3. Açıklama (Explain)
Öğrenciler grup içinde her bir grup arkadaşı ile yanıtları üzerinden tartışarak ortak ve farklı cevaplandırdıkları kısımları değer gruplar ve öğretmen ile paylaşırlar. Öğretmen bu verileri değerlendirerek gelen cevaplara göre açıklamaya başlar.
Down Sendromu; Down sendromlu bireylerde 46 yerine fazladan bir kromozom daha (47 kromozom) taşımaları nedeniyle zekâ geriliği görülmektedir.
Albino; Deri renkleri beyaz, beyaz tüyler ve göz bebekleri pembe renklidir.
Renk Körlüğü; Renk körlüğünde çoğunlukla kişi yeşil ve kırmızı rengi ayırt edememektedir.
Orak hücre anemisi ;
Orak hücreli anemide kanda bulunan alyuvarlar orak şeklini almıştır.
Alyuvar bu şekli almasından dolayı oksijen taşıma görevini yerine getiremez.
Hemofili;
Bu hastalıkta kanın pıhtılaşmasını sağlayan protein üretilemez.
Çok küçük yaralanma ve sıyrıkta veya iç kanamalarda akan kan uzun süre durdurulamaz.
Bu hastalıkların hepsinin birer kalıtsal hastalık olduğu belirtilir.

4. Ayrıntıya girme veya Derinleşme (Extend or Elaborate)
Bu aşamada Orak Hücreli Anemi, Renk Körlüğü, Hemofili, Down Sendromu ve Albino hastalıkları için video gösterilmesi ile derinleştirme gerçekleştirilir.
5.Değerlendirme (Evaluate)
Değerlendirme kısmında da bir bulmaca hazırlanmıştır. Bu dosya EK-2 de verilmiştir.




Hücre Bölünmesi


Canlılar Kavram Haritası