7 Haziran 2014 Cumartesi

ÖĞRENME DÖNGÜSÜ DERS PLANI

BÖLÜM I:
Ders/Sınıf Öğretmeni
MEHMET TÜRK
Dersin adı
FEN BİLİMLERİ
Sınıf
6
Ünitenin Adı/No
3. ÜNİTE: Maddenin Tanecikli Yapısı / Madde ve Değişim
Konu
Yoğunluk Farkı
Önerilen Süre
40 dakika

BÖLÜM II:
1. Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
6.3.3.3. Birbiri içinde çözünmeyen sıvıların yoğunluklarını deney yaparak karşılaştırır.

Bilişsel alan hedefleri;
*        Bilgi
*        Kavrama
*        Uygulama

Duyuşsal Alan Hedefleri;
*        Alma
*        Tepkide Bulunma

Devinişsel Alan Hedefleri:
*        Algılama (Uyarılma)
*        Kurulma
*        Kılavuz Denetiminde Yapma
*        Mekanikleşme
*        Beceri Haline Getirme (Karmaşık Dışa Vuruk Faaliyet)
*        Duruma Uydurma (Uyma)



2. Ünite Kavramları ve Sembolleri/ Davranış Örüntüsü
Yoğunluk
3. Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğrencilerin sıvıları birbiri ile karıştırırken üzerlerine dökmemeleri konusundan uyarılır.
Cam şişeleri kullanılırken kırılabilir olduğu konusunda uyarılır.
4. Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
Öğrenme döngüsü yöntemi
Deney tekniği
Keşfetme tekniği
Soru-cevap tekniği
Sorgulama tekniği

5. Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
Bilgisayar -projeksiyon cihazı -hassas terazi
-farklı yoğunluktaki sıvılar;
-su
-süt
-bulaşık deterjanı
-nar ekşisi
-yağ
Diğer malzemeler:
-şeffaf cam bir kap
-her bir sıvı için küçük cam bardaklar
-hassas tartı

BÖLÜM III:
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: ÖĞRENME DÖNGÜSÜ


KEŞFETME
(exploration)

Öğretmen içinde yağ ve su bulunan saydam cam bir şişeyi çalkalayarak sınıfa girer ve herkesin görebileceği bir noktaya bırakır. Öğretmen herkesin 5’erli grup oluşturacak şekilde oturmalarını söyler.
-Her grubun bu şişenin içinde olup bitenleri gözlemlemeleri istenir.
-Gözlemlerini grupça ortak bir deftere kaydetmeleri söylenir.
-Gözlem sonuçlarını grupların kendi aralarında paylaşarak tartışmaları istenir.
(Gözlem sonuçlarında yağ ve su bulunan şişede yağın yukarı doğru suyunda aşağıya doğru hareket ettiğini söylemeleri beklenir.)
-“Bu gerçekleşen olayın sebebi ne olabilir?” sorusu sorulur.
-Bu soruyu grupların kendi içinde tartışmaları çıkan sonuçları paylaşmaları istenir.
(Öğrenciler daha önce ki kazanımda yoğunluk kavramını öğrendikleri için bu soruya yoğunluğu az olan yukarı hareket eder çünkü diğerinden daha hafif olduğu için üste çıkar cevabı beklenir.)
-Yoğunluklarını hesapladınız mı nerden biliyorsunuz bana bunların yoğunluk farkından dolayı böyle hareket ettiklerini kanıtlayın denir.
-Öğrencilere hacimleri aynı olan farklı sıvılar verilir.
(Kütlelerini ölçebilecekleri hassas terazi sınıfta bulunacaktır.)
-Yoğunluk hesapları yapıldıktan sonra bu verileri kaydetmeleri söylenir.
-Yoğunlukları bulunan sıvıları tekrar boş bir kaba hangisinin en aşağıda olmasını bekliyorlarsa o sıraya göre ayrı ayrı yavaş yavaş boşaltılması söylenir.
-Oluşan son durumda gözlemlerini defterlerine kaydetmeleri söylenir.
-Son olarak çıkan sonuçları grupların kendi aralarında tartışmaları istenir.

(Kullanılacak malzemeler aşağıda belirtilmiştir.)
-su
-süt
-bulaşık deterjanı
-nar ekşisi
-yağ
-şeffaf cam bir kap
-her bir sıvı için küçük cam bardaklar
-hassas tartı



TERİM TANITMA(term
introduction)


Bu bölümde öğrencilere verilen sıvıların yoğunluklarının farklı olduğu söylenir.
Birbiri içerisinde çözünmeyen farklı yoğunluktaki sıvıları bir kaba koyduğumuzda yoğunluğu en az olan sıvı en yukarda yoğunluğu en fazla olan sıvı en altta olacak şekilde katmanlar halinde bir görüntünün oluştuğu söylenir.




KAVRAM UYGULAMA(concept
application)

Bu bölümde öğrencilere EK-1 de ki sorular verilerek cevaplandırmaları istenecektir.